Matrix

“Najpiękniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Może napiszę tu banał, ale ostatnio co raz częściej dociera do mnie, że w tych wciąż powtarzanych przez wszystkich “banałach” naprawdę kryje się sekret naszego życia.
Świat materialny nie może być substytutem naszego świata wewnętrznego, duchowego i uczuciowego. Paradoksalnie, to co niestałe, nieuchwytne, niepoliczalne, jest o wiele bardziej trwałe od rzeczy, które można dotknąć i zobaczyć. Samochód mogą Ci ukraść, nogę możesz złamać, a dom może Ci zalać, ale nikt nie skradnie Ci Twojej więzi z rodzicami, nic nie złamie Twojej tęsknoty i żadna siła nie zaleje Twoich wspomnień z podróży.
Kolejny paradoks to wg mnie fakt, że tak ślepo wierzymy w to, co widzimy. Wierzymy w matrix? Co więcej, wierzymy w to bardziej niż w tow, co jest w nas. A największa siła i prawda jest w nas samych i w relacjach jakie tworzymy nawzajem pomiędzy sobą. Nie ma nic większego i prawdziwszego.
Człowiek, który swoje życie opiera na świecie zewnętrznym, z czasem zaczyna gasnąć, wariować, pojawia się chandra, a z czasem stany depresyjne. Wraz z postępem cywilizacyjnym skala depresji na świecie rośnie. Czy w tym jednym zdaniu nie kryje się odpowiedź?
Żyjemy w tym wymiarze, w którym żyjemy, zatem trudno żeby nagle ze wszystkiego zrezygnować i zamieszkać w szałasie.Jednak dobrze byłoby wg mnie odwrócić proporcje – żeby świat materialny, czyli wszystko to, co możemy zobaczyć, był jedynie dodatkiem do naszego wspaniałego, pełnego zakamarków i barw, świata wewnętrznego.
Nigdy nie byłem zakupoholikiem, a obecnie moje zakupy tekstylne itp., są na poziomie absolutnego minimum potrzebnego mi do przetrwania. Jeśli jednak ktoś lubi sprawiać sobie zakupowe przyjemności to mam z tym pełen luz, póki zakupy te nie są ucieczką przed sobą samym, co jak napisałem powyżej prowadzić może do depresji, a w konsekwencji nawet do samobójstwa.
Odłóż telefon, włącz cichą, spokojną muzykę lub uracz się ciszą, zamknij oczy i rozpocznij podróż wgłąb siebie, czyli wgłąb wszechświata. Pozwiedzaj siebie, zajrzyj w jasne i w ciemne zakamarki. Znajdź miejsce w swoim wnętrzu, w którym zawsze będziesz bezpieczny – niezależnie od tego co dzieje się na zewnątrz. Każdy ma w sobie takie miejsce. Jak je odnajdziesz, inaczej spojrzysz na otaczający Cię świat. Zapomnisz co to strach. Przestaniesz szukać swojej wartości w oczach i opiniach innych. A wspomniany “świat materialny” będzie miłym dodatkiem do Twojego bujnego życia wewnętrznego. Będziesz w najwspanialszej podróży swojego życia! Szerokości. pg


Powrót na stronę główną 🡒